Typografické zásady

Jak správně psát tečku, dvojtečku, závorky, uvozovky, číslovky, jednotky, pomlčky, spojovník, konec řádku, lomítko? Jak naspat ochrannou známku, nebo autorská znaménka?


© , ®, ™ Jak správně psát autorská a ochranná znaménka?

  • TradeMark ™
  • Registered ®
  • Copyright ©
 

Jak správně psát pomlčku? Jaký je rozdíl mezi krátkou a dlouhou pomlčkou?

Další z řady USB klávesnic, která simuluje starou dobu klasických psacích strojů. Tohleto provedení je ovšem daleko dokonalejší než ostatní konkurence a se vším všudy budete mít při psaní pocit, že nemáte jen klávesnici ale ťukáte do pravého psacího stroje. Kupříkladu váleček, který původně sloužil k posunu papíru, nyní slouží jako držák na mobil, či tablet. Klávesnice služí také jako BlueTooth hub. Za 299 dolarů je to ale pěkně drahá hračka a tedy skutečně jen pro absolutní fajnšmekry a džentlmeny s dýmkou a klávesnicí. Klávesnice je kopletně z oceli, žádný levný plast. I odezvuk při stisku kláves je podoben psacímu stroji. Vychytaná je také naprogramovatelná boční páčka, která původně sloužila k posunu papíru o další řádek.

 

 

>
20/08/2017

DATAHAND pro obě ruce

Velké sci-fi v oblasti psaní je dvoudílná Datahand. Do každé části zcela volně vložíte ruce. Následně pak umístíte každý prst do středu jamky. Prsty pohybujte všemi pěti směry. Tedy nahoru, dolů, doprava, doleva a středový stisk. Ač to nevypadá, klávesnice kopíruje QWERTY rozložení. Je tedy vcelku snadné ji začít používat, pokud umíte psát všemi deseti. Klávesnice má integrovanou myš a palcem ovládáte několik módů. Je relativně drahá. Pokud si ji chcete koupit hledejte Datahand na netu. Klávesnice je především určená pro profesionály, kteří mají zdravotní problémy z běžného keždodenního pracovního psaní. Dochází tak k uvolnění zátěží vzniklé douhodobým psaním.

klavesnice datahand pro prsty

(foto a zdroj:DataHand Systems, Inc)

>
11/06/2017

Bezdrátové retro PENNA

Skutečně povedený retrokousek od spoelčnosti Elretron, který nejen vypadá jako původní psací stroj. Můžete si jej zatím předobjednat za přibližně 120 $. Mají různá provedení základem jsou však dva tvary kláves - kulaté nebo zaobleně hranaté. Odezva kláves ja pak jako u starých strojů, místo válce s papírem je zde ale držák na tablet. Spárovat ji můžete ale prakticky s čímkoli. Přídavkem je pak boční páka pro vyvolání častých slov nebo písmen. Najdete zde: https://www.elretron.com/.

zcela půlená klávesnice

(foto a zdroj:https://www.elretron.com/penna)

>
29/02/2017

ErgoDox EZ / rozdělená-ergonomická

Zdvojené stavové klávesy pro palce. Nastavitelný úhel s dlaňovým opěrátkem. Volba hlasitosti příklepu - cvakání. Volba síly odezvy klávesnice - škále 7 úrovní. Klávesy umístěny v linich pro prsty. No prostě lahůdka ovšem za 295 dolarů (plus daň při dopravě do ČR). Můžete zakoupit ale taky jenom šasí a klávesy tam docvakat staré, xi xi. Vše na ergodox-ez.com

zcela půlená klávesnice

(foto a zdroj: https://ergodox-ez.com/)

>
10/12/2016

Opět retro od Lofree

Klávesnice ve tvaru původních psacích strojů. Kulatá tlačítka ovšem v supermoderní podobně. Podsvětlené klávesy s personalizací. Výměné klávesy a barvy. Klávesnici můžete bezdrátově spárovat zároveň se třemi zařízeními, tj. PC, talblet a třeba mobil. Ale také pomocí nabíjecího kabelu. Dostupná od jara 2017 kolem 99 dolarů. Speciálně na Mac i Windows a Android/iOS. Od Lofree.co.

retro klávesnice

(foto a zdroj: http://www.lofree.co)

>
28/02/2017

Skiny na vaší klávesnici

Podle mne ohromná vychyátvka. Jedná se o tenkou silikonovou membránu, do které je vymáčknut tvar vaší klávesnice. Skin na klávesnici položíte a hotovka. Voda ani bordel klávesnici pak neublíží. Existuje množství variant pro každý notebook či PC. Průhledné, barevné, designové ale také především s označením zkratek pro jednotlivé programy, třeba Photoshop skin atd. Velice praktická věc. Koukněte na net určitě na Váš přístroj skin seženete. Jen v ČR se to zatím moc nerozšířilo.

silicon na klávesnici

(foto a zdroj: Amazon.com)

>
11/06/2016

Radiální klávesnice od BeeRaider

Ve dvou variantách standardní s upraveným QWERTY rozložení a optimalizované rozložení od BeeRaider. Které zefektivňuje psaní, jak autoří píší především pro nezkušené uživatele (?). Nejčastěji používané stavové klávesy jsou zde ve středu. Což se mne osobně zdá nešťastné, jelikož právě ukazováček - nejschopnější prst, zde zaměstnáte místo psaní přidržováním Shiftů a Cotrolů atd.. na což bohatě stačí okrajový prst. Nadruhou stranu fakt, že se klávesnice směrem ven zvětšují je správná. Klávesnice je bezdrátová s myší stojí kolem 120$. Ke stažení také aplikace Ándroid za 36 Kč v češtině ale není.

kulatá klávesnice

(foto a zdroj: http://www.beeraider.com)

>
01/04/2016

Zápěsťové odpočívátko

Pro uvolnění zápěstí při psaní. Při dlouhodobé zátěži zápěstí asi ok, cena je kolme 10$ což je fajn. Mají různé velkosti.

opěrka na dlaň

(foto a zdroj:https://wristdonut.com/)

>
01/04/2016

Ergonomie od Microsoftu

Již tradičně Microsoft dodává na trh svůj harware. Rozdělené ergonomické klávesnice má v repertoáru již víc jak 20 let. Jednu takovou mám od roku 2000. A tak zkušenosti zůročují. Naklonění polohy rukou zvýšením zápěstí usnadní přirozenější psaní a natahování prstú je ok. Trochu zmatek je ve stavových klávesách, které jsou zcela jinde, ale jde o zvyk. Klávesnice je hezká. Paří k ním zvlášť numerická klávesnice s čísly, kterou si položíte kam se Vám hodí a ergonomická myš pro držení palcem a ukazováčkem. Relativně drahá klávesnice ale s českou lokalizací a dostuplná v běžných obchodech v ČR.

ergonomická klávesnice od Microsoftu

(foto a zdroj:https://www.microsoft.com/)

>
02/04/2016

Rozdělená programovatelná

Rozdělená ergonomická klávesnice od Kinesis vypadá takhle (trochu humpolácky). Ruce při psaní jsou dále od sebe, přirozeněji běžnému držení těla. Klávesy jsou umístěny do obloučku pro snadnější dosažení kláves prsty při psaní všemi deseti. A vychtávka je naprogramovatelné zkratky, které se ukládají přímo v hardwaru klávesnice, tj. nemusíte se starat ke kterému počítači klávesnici připojíte, zkratky Vám budou vždycky poruce. Stojí tedy kolem 350-400$ + počítejte DPH a clo při doručení do ČR. Ale může být praktické.

rozdělená klávesnice s pamětí

(foto a zdroj:https://www.kinesis-ergo.com/)

>
02/04/2016

Trojpedál místo kliků

Od Kinesis. Mají spoustu vychytávek na usnadnění práce. Trochu těžkopádné rozdělené klávesnice, tenké myši na výšku ale nejzajímavější jsou pedály místo kliků nebo jiných finkcí aby si od toho člověk odpočal. Stojí kolem 170 $.

pedály na místo kliků

(foto a zdroj:https://www.kinesis-ergo.com/)

>
10/01/2016

Jednoruká klávesnice z UTB

Pod vedením jednoho z nejvýznamějších pedagogů průmyslového designu  Prof. ak. soch. Pavela Škarky vznikaly na zlínské Univerzitě Tomáš Bati, Fakultě mutimediálních komunikací návrhy na jednorukou klávesnici. Zde návrh Ondřeje Puchty na souborné výstavě prací ateliéru leden 2015.

jednoruká klávesnice z UTB

(zdroj: utb.cz, czechdesign.cz, foto:na czechdesign.cz od Davida Poláška)

>
10/02/2017

Jak vyčistit klávesnici

Klasická otázka, jak inteligentně umýt klávesnici? Je jasné, že běžná klávesnice není vodotěsná a nedá se tedy normálně umejt jako nádobí, což je ohromná škoda. A tak pár rad.
  1. Navlhčený ubrousek, šťourátka do ucha. Kartáček na čištění holícího strojku, popřípadě kartáček na zuby. Navlhčený ubrousek obalte okolo běžného nože a tím snadno zajedete do řádků mezi klávesy. Klidně kápněte trochu lihu na ubrousek. Pak jemně vyklepat, tak aby se to nerozbilo. Tím se běžně dá vyčistit co je vidět.
  2. Čistící hmota. Jedná se o superelastickou lepící hmotu, kterou vmáčknete do klávesnice a na ní se bordel nalepí. Hledejte na netu pod "čistí hmota" a najdete nejbližší obchod.
  3. Stlačeným vzduchem ve spreji. Jednoduché a efektivní. Sprej najdete v každém pc obchodě. Ale popřípadě postačí obyčejný domácí fén.
  4. Čistící pěna, nezateče a nezničí tedy spoje. V každém obchodě, hledejte "čistící sada" na netu. Kupříkladu Colorway.
  5. USB vysavač, další možností je praktický miniaturní vysavač, najdete na netu.
hmota na mytí klávesnice
 

>
10/01/2016

Samolepky na klávesnici

Jak na anglickou klávesnici dodat české znaky? Jak počeštit cizí klávesnici? V běžném obchodě s počítači sežente sadu samolepek obsahující české znaky. Průhledné přelepky ve tveru kláves pak nalepíte na správné místo. Hledejte "přelepky na klávesnici" a na netu najdete nejbližší obchod, kde to mají, není to drahé. Raději si dycky kupte 2x, kdyby se Vám některé nepovedlo nalepit.. xi xi

polepky s českými znaky

 

>
04/04/2017

Klávesnice z Lega

Funkční návod na udělej si sám klávesnici z Lega. Ale jasně, že k tomu potřebujete nejdřív rozebrat starou klávesnici a použít z ní komponenty. Tedy především klávesovou desku, na kterou Lego nacvakáte. Návod zde: https://www.youtube.com/watch?v=SEEzQKJfNE0

Lego klávesnice

 

REKLAMA:


 
Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y
Novinky:
Nové zkratka v prostředí Windows 11. Ke každému písmenu klávesnice je přiřazena zkratka pokud je písmeno stisknuto zároveň s klávesou Windows, která se nachází mezi Ctrl a Alt. Doporučujeme vyzkoušet všechny :)
/
Asi nejpraktičtější jsou pak zkratky při stisktuntí klávesy Windows a šipek. Těmito zkratkami umisťujete a zarovnáváte aktivní okno. Vyzkoušejte také tlačtké Windows + Alt + šipky. Neobo pravý Alt+šipky mění směr monitoru.


Uživatel:
Nepřihlášen
Přihlásit se »


Anketa:
Které rozložení klávesnice nejčastěji používáte? Hlasovalo 6215 lidí.


Mejling list:
Chci se dozvědět aktuální novinky ohledně české klávesnice a jejího nastavení. (max. 1x ročně)

Zde zadejte Váš email

Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y