Petice za změnu prohazování Y a Z

Chceme základní nastavení české klávesnice bez změny pozice písmenek Z a Y.

Je to velmi jednoduché, na české klávesnici jsou oproti anglické klávesnici prohozena dvě písmenka, konkrétně Z a Y. Je to sice drobnost, jak se zdá, ale zdržuje to. Dalo by se předpokládat, že pro takovouto věc existuje nějaké rozumné vysvětlení. Když už se to jednou mění, musí k tomu být nějaký důvod - například jazykový, který nám má usnadnit rychlost psaní, nebo řekněme ergonomický důvod, ale ejhle – NENÍ TOMU TAK. Zjistili jsme, že důvody, proč se mění nastavení české klávesnice oproti té anglické, jsou mnohem podivnější, než se původně zdálo.

Jde tedy o to, že první psací stroje se k nám dovážely koncem 19. stol. z Německa. A právě Němci tuhle zapeklitost vytvořili. Jak jsme se dozvěděli z několika nezávislých zdrojů, právě v němčině se mnohem méně používá písmenko Y, a tak si ho Němci přehodili na hůře dostupnou pozici místo písmene Z, které je používanější! (Přesvědčte se v sekci historie vzniku klávesnice.)

S podivem jsme se dozvěděli, že oficiální nastavení dnešní české klávesnice z toho vychází a bez jakýchkoli jiných důvodů toto nastavení platí na všech platformách užívajících českou klávesnici.

Je zvláštní, že s tímto podivným nastavením zatím nikdo nic neudělal a bere se jako naprostá samozřejmost.

Myslíme si, že v době masového užívání české klávesnice - vzhledem k rozvoji počítačů a internetu, má tato snaha smysl a ulehčí práci mnohým uživatelům. Zasadíme se tedy o to, aby se česká klávesnice neměnila podle zahraničních jazyků.

Pokud Vás tento článek zaujal a chcete se podílet na změně české klávesnice, registrujte se v kategorii Přidejte se.

 

Pravdou ovšem přes všechno zůstává, proč toto nastavení měnit, když už si na to všichni zvykli. Jde o několik věcí najednou.

  1. Většina uživatelů právě vzhledem k rozšíření počítačových sítí a internetu potřebuje používat anglickou klávesnici, která je v prostředí internetu standardní.
  2. Dalším důvodem jsou také zkratky nepísmenkových znaků (!@#$%^&*()<>?), které jsou na standardní české klávesnici QWERTZ rozloženy zcela jinak oproti anglické, proto se mnozí uživatelé přepínají do anglické klávesnice, aby rychleji dosáhli na nějakou často užívanou zkratku. V rozložení CZ QWERTY jsou všechny zkratky nepísmenkových znaků dostupné přes pravý Alt + klávesa dle anglického rozložení.
  3. Většina nepravidelných uživatelů internetu může mít problémy se zadáváním hesel – vezměme si příklad zadávání hesla v prostředí internetu – je jasné, že pokud vyťukáte heslo v nějakém formuláři na webu, nevidíte heslo, ale pouze hvězdičky, které jednotlivá písmenka nahrazují kvůli bezpečnosti. A co když Vaše heslo obsahuje jedno ze začarovaných písmenek Z a Y, kdo z nás si vlastně pamatuje, jak to je? Z je nahoře uprostřed, nebo dole vlevo. A teď nezbývá než zdržovačka a test v nějakém textovém programu. Jenže ejhle, každý program v prostředí Windows si pamatuje své vlastní jazykové nastavení klávesnice! Například když se přepnete mezi aplikacemi Internet Explorer a MS Word, pravděpodobně se Vám i přehodí jazyk v daném programovém prostředí a nijak Vás to na změnu neupozorní. Je tedy možné, že se ani napodruhé nestrefíte, a to už nejde jen o sekundy zdržení, ale skoro o neřešitelný problém. Některé stránky, kde zadáte heslo napotřetí špatně, Váš účet zablokují z obavy před nebezpečným vstupem nežádoucí osoby. A je vymalováno nebo vzmalováno?
  4. K písmenku "Z" se také samozřejmě váže funkce "ZPĚT" a tedy prohození této velmi používané funkce zase zdržuje, nehledě na to, že Z na české klávesnici je od klávesy Ctrl vzdáleno natolik, že se s těží tato zkratka dá jednou rukou využít. Zkratka CTRL+Z byla zvláště vybrána pro tuto funkci jako nejdostupnější.
  5. Pro většinu uživatelů grafických programů se vžedy písmenko Z váže jakožto zkratka pro lupu, jedná se o standard, který si samozřejmě každý může přenastavit jak chce, ale jedná se o další komplikaci oproti normálním, zavedeným, celosvětovým standardů a tedy další zdržení.

Další záludnosti:

Ohledně dalších nejasností, které se na české klávesnici vyskytují a o kterých nás informovali jak odborníci tak laikové reagující na tuto aktivitu, jsou především ohledně psaní samostatně háčků a čárek, které probíhá stisknutím dané klávesy již před samotným písmenkem, což je pravděpodobně také setrvačně přejaté z psacích strojů. Logicky se zdá být praktičtější psát háček až za samotným písmenkem (př: ď, ť, ň, ó).

Dalším úskalím je celosvětově obrácená číselná klávesnice oproti rozložení čísel na mobilních telefonech.

Pokud i Vám něco na klávesnici nesedí, neváhejte nás kontaktovat.

Česká klávesnice není!

Pravdou ovšem zůstává, že písmenko Z je v českém jazyce opravdu také více používané než písmenko Y, ale jedná se o desetiny procenta. Mimo to existuje řada písmenek, která jsou výrazně užívanější ale zatím jsme snahu o vytvoření speciální klávesnice pasující na český jazyk nezaregistrovali. Česká klávesnice zatím není! Myslíme si, že pro profesionály v oboru psaní na české klávesnici dříve či později takováto klávesnice vzniknout musí a budeme tuto snahu podporovat.

     

Připojte se ke změně

Chceme aby nastavení české klávesnice bylo základní QWERTY! Současné QWERTZ jako volitelné. Tedy aby se oproti standardnímu anglickému rozložení neprohazovala písmenka Z a Y.

Jméno a příjmení:
Město:
Email:
E-mail nahrazuje podpis. Bude použit, pokud byste chtěli později z petice svůj podpis odstranit.
Nebude se zobrazovat.
Povolání:
 


Zatím podepsalo elektronicky 310 lidí. Děkujeme.
Soupis všech elektronických signatářů naleznete zde.


Jméno a příjmení Povolání Město
Petr Vacek Anální intergalaktická sonda Teplice
Vladimír Goroško Překladatel Praha
Petr Fiala Lékař Praha
Jan Horák IT Praha
Václav Zelenka důchodce Praha 5
Ing. Jaroslav Kubát Konstruktér Jenišovice
Ing. Tomáš Kaňok IT Brno
Timo Jaakob Chvátal student Bor
Tomáš Kozák Programátor Brno
Michal Křipač Student Brno
František Ssdlář důchodce-programátor Zďár nad Sáyavou
Dominik Tyl pedagog a grafik Prostějov
Lenka Jašková Molekulární biolog Nový Jičín
Matyáš Hýbl programátor Zlín
Matyáš programátor Hýbl
Eva Dvorakova architekt Unhost
Vlastimil Kamenčák mechanik Brno
Vojtěch Mráz student Tábor
Ondřej Kuhejda Student IT Brno
Miroslav Vařecha Data Scientist Brno

Posledních dvacet signatářů

     

REKLAMA:


     
Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y
Novinky:
Nové zkratka v prostředí Windows 11. Ke každému písmenu klávesnice je přiřazena zkratka pokud je písmeno stisknuto zároveň s klávesou Windows, která se nachází mezi Ctrl a Alt. Doporučujeme vyzkoušet všechny :)
/
Asi nejpraktičtější jsou pak zkratky při stisktuntí klávesy Windows a šipek. Těmito zkratkami umisťujete a zarovnáváte aktivní okno. Vyzkoušejte také tlačtké Windows + Alt + šipky. Neobo pravý Alt+šipky mění směr monitoru.


Uživatel:
Nepřihlášen
Přihlásit se »


Anketa:
Které rozložení klávesnice nejčastěji používáte? Hlasovalo 6346 lidí.


Mejling list:
Chci se dozvědět aktuální novinky ohledně české klávesnice a jejího nastavení. (max. 1x ročně)

Zde zadejte Váš email

Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y