Rrozložení znaků na klávesnici

Vizuální znázornění rozložení znaků a symbolů na jednotlivých typech české klávesnice

Tyto tři typy rozložení české klávesnice standardně naleznete na počítačových systémech s instalovaným "Českým jazykem". Běžně nastavení českého rozložení klávesnice naleznete pod: // Nastavení // Jazyky // Přidat jazyk - klávesnici // " jak pro Windows tak na Mac.

Toto rozležení nařizuje Česká norma: ČSN 36 9050 s názvem "Rozložení znaků na české klávesnici pro textové a kancelářské systémy" ze září 1994.

Dále pak na této stránce najdete grafické znázornění rozložení písmen na klávesnici ANGLICKÉ ► standardní a klávesnici DVORAK ►. A také návod jak vytvořit vlastní rozložení znaků na klávesnici ►. A další alternativní rozložení ► klivesnic.

Pokud si nejste jistí, který znak patří na kterou klávesu. Nejsou-li vidět popisky znaků na jednotlivých klávesách, nebo máte prostě klávesnici zahraniční, pak zde najdete náhled na konkrétní rozložrení konkrétní klávesnice. Pokud hledáte znak, který není na klávesnici obsažen, pak zavítejte na stránku ZKRATKY ►, kde naleznete přehled všech znaků, které lze na klávesnici napsat.


REKLAMA:


QWERTZ

Rozložení znaků na české klávesnici - standardní

Zde je vizuální znázornění rozložení jednotlivých znaků na české QWERTZ, tedy na klávesnici, kde písmenko z je oproti anglické uprostřed nahoře. V horním řádku jsou pak místo číslic primárně písmenka s diakritikou. Funkční jsou pak zkratky s pravým Alt.

Vizuální znázornění rozloženi QWERTZ

rozložení znaků na české klávesnici QWERTZ

Vizuální znázornění rozloženi zkratek s pravým Alt na QWERTZ

rozložení sktrytých znaků na české klávesnici QWERTZ s pravym alt

Mapa znaků při soutisku tlačítka pravý Alt + daná klávesa. Platí pouze u QWERTZ. U ostatních českých klávesnic (jako QWERTY, programátorská atd.) tyto zkratky nefungují.

Klávesa pravý Alt Gr se nazývá Alternate Graphic a je možné ji také vyvolat stiskem Ctrl + levý Alt + daná klávesa.

     

QWERTY

Rozložení znaků na české klávesnici - speciální

Zde je vizuální znázornění rozložení jednotlivých znaků na české qwerty, tedy písmenka z a y se neprohazují. Zkratkz s pravým Alt jsou však zcela jiné.

Vizuální znázornění rozloženi QWERTY

česká klávesnice QWERTY

Vizuální znázornění rozloženi zkratek s pravým Alt QWERTY

česká klávesnice QWERTY znaky s pravým alt

Zde vidíte jak se mapa znaků při stisknutí tlačítka pravý Alt + daný znak odlišuje od QWERTZ. Je tedz:) jasné, že v tomto rozvržení kláves s pravým Alt Gr fungují zkratkz tak jako na anglickém rozvržení kláves.

     

ČESKÁ programátorská

Rozložení znaků na české klávesnici - programátorské

Jedná se o rozložení QWERTY, tedy rozložení kde se neprohazují písmena Y a Z(* poznámka autrů: heuréka). Ovšem zde horní řádek s čílsy zůstává jako na anglické a české znaky s háčky a čárkami se vyvolají s pravým Alt.

Vizuální znázornění rozloženi na ČESKÉ PROGRAMÁTORSKÉ

česká programátorská klávesnice

Vizuální znázornění rozloženi CZ PROGRAMÁTORSKÁ s pravým Alt

znaky pod pravým alt na české programátorské klávesnici

Mapa znaků ĆESKÉ programátorské klávesnice při stisknutí tlačítka pravý Alt + daný znak. Je jasné, že takto vyvoláte znaky běžné české klávesnice.

     

ANGLICKÁ

Rozložení znaků na americké klávesnici - standardní US - (tedy QWERTY)

Zde je vizuální znázornění běžného anglického rozložení.

anglická klávesnice qwerty

Rozložení skrytých znaků - Anglická US s pravým ALT

Mapa znaků na anglické klávesnice při stisknutí tlačítka pravý Alt + daný znak. U ostatních klávesnic tyto zkratky takto nefungují.

anglická klávesnicie qwerty s pravým alt

     

ANGLICKÁ / DVORAK

Rozložení znaků na klávesnici - DVORAK

Dvorak je alternativní rozložení znaků klávesnice, které vzniklo v USA předválečné době díky Augustovi Dvorakovi (vzdálený příbuzný Antonína Dvořáka) a Williamu Dealeymu. Znaky jsou rozloženy ergonomičtěji tak, aby nejčastěji používané znaky v angličtině byly co nejrychleji dostupné. Jedná se tedy o zjednodušení a logickému uložení znaků. Toto rozložení umožňuje výrazně rychlejší a méně chybové psaní na anglické klávesnici. Pro češtinu tak toto rozložení nemá význam a ke zrychlení psaní u češtiny tak nedochází. Existuje zvlášť pro praváky a levoruká je pak určena pro psaní jednou rukou. Rozložení klávesnice Dvorak nemá pod pravým Alt žádné skryté znaky. Pravý alt + písmeno vyvolá položku menu v daném programu, která začíná daným písmenem.


Dvorak / pro praváky:

rozložení anglické klávesnice Dvorak


Dvorak / pro levou ruku (jednoruké rozložení):

rozložení jednoruké klávesnice Dvorak pro levou ruku

Toto rozložení lze navolit jako součást anglické klávesnice. Tj: Jazykové preference / Změna předvolby jazyků / English / Možnosti / Přidat metodu zadávání znaků /.. zde zvolit Dvorak
     

Vlastní rozložení znaků na klávesnici

No a pokud Vám tohle nestačí a máte chuť a náladu vytvořit si vlastní rozložení kláves, není problém. Microsoft vydal freewarový software, který umožňuje libovolné nastavení kláves. Software se jmenuje Microsoft Keyboard Layout Creator a stáhnout si ho můžete zde >> a nebo je ke stažení na stránkách Microsoftu. Nové klávesnici ZDAR!

(Pokud nějaké vychytané rozložení sami vychytáte, tak je sem rádi přidáme ke stažení.)

     

Další alternativní rozložení

K dalším alternativám patří kupříkladu rozložení Colemak. Více na https://colemak.com/ . Toto je po Dvorak asi nejrozšířenější alternativa QWERTY vytvořena roku 2006 Shaiou Colemanem. Při psaní všemi deseti tak můžete dosáhnout rychlejšího psaní. Ke stažení ne jejich webu.

Další alternativou může být Workman Layout, která oproti Colemanovi využívá spíše prsty k pohybu nahoru dolů než do stran. Dalšími alternativami jsou pak  Capewell, Arensito, Carpal X... Vždy se ale jedná o anglické klávesnice a jejich rozložení, na psaní všemi deseti v českém jazyce to není.

Na české scéně se v tomto oboru orientuje především pan Jaroslav Zaviačič a jeho škola ZAV s vlastním výukovým programem psaní všemi deseti. Také připravují alternativní rozložení klávesnice.

     

REKLAMA:


     

 

Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y
Novinky:
Nové zkratka v prostředí Windows 11. Ke každému písmenu klávesnice je přiřazena zkratka pokud je písmeno stisknuto zároveň s klávesou Windows, která se nachází mezi Ctrl a Alt. Doporučujeme vyzkoušet všechny :)
/
Asi nejpraktičtější jsou pak zkratky při stisktuntí klávesy Windows a šipek. Těmito zkratkami umisťujete a zarovnáváte aktivní okno. Vyzkoušejte také tlačtké Windows + Alt + šipky. Neobo pravý Alt+šipky mění směr monitoru.


Uživatel:
Nepřihlášen
Přihlásit se »


Anketa:
Které rozložení klávesnice nejčastěji používáte? Hlasovalo 6401 lidí.


Mejling list:
Chci se dozvědět aktuální novinky ohledně české klávesnice a jejího nastavení. (max. 1x ročně)

Zde zadejte Váš email

Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y