/
Asi nejpraktičtější jsou pak zkratky při stisktuntí klávesy Windows a šipek. Těmito zkratkami umisťujete a zarovnáváte aktivní okno. Vyzkoušejte také tlačtké Windows + Alt + šipky. Neobo pravý Alt+šipky mění směr monitoru.
Přihlásit se »
Tyto tři typy rozložení české klávesnice standardně naleznete na počítačových systémech s instalovaným "Českým jazykem". Běžně nastavení českého rozložení klávesnice naleznete pod: // Nastavení // Jazyky // Přidat jazyk - klávesnici // " jak pro Windows tak na Mac.
Na této stránce naleznete vizuální znázornění rozložení písmen a znaků na těchto klávesnicích.
Toto rozležení nařizuje Česká norma: ČSN 36 9050 s názvem "Rozložení znaků na české klávesnici pro textové a kancelářské systémy" ze září 1994.
Dále pak na této stránce najdete grafické znázornění rozložení písmen na klávesnici ANGLICKÉ ► standardní a klávesnici DVORAK ►. A také návod jak vytvořit vlastní rozložení znaků na klávesnici ►. A další alternativní rozložení ► klivesnic.
Pokud si nejste jistí, který znak patří na kterou klávesu. Nejsou-li vidět popisky znaků na jednotlivých klávesách, nebo máte prostě klávesnici zahraniční, pak zde najdete náhled na konkrétní rozložrení konkrétní klávesnice. Pokud hledáte znak, který není na klávesnici obsažen, pak zavítejte na stránku ZKRATKY ►, kde naleznete přehled všech znaků, které lze na klávesnici napsat.
Zde je vizuální znázornění rozložení jednotlivých znaků na české QWERTZ, tedy na klávesnici, kde písmenko z je oproti anglické uprostřed nahoře. V horním řádku jsou pak místo číslic primárně písmenka s diakritikou. Funkční jsou pak zkratky s pravým Alt.
Vizuální znázornění rozloženi QWERTZ
Vizuální znázornění rozloženi zkratek s pravým Alt na QWERTZ
Mapa znaků při soutisku tlačítka pravý Alt + daná klávesa. Platí pouze u QWERTZ. U ostatních českých klávesnic (jako QWERTY, programátorská atd.) tyto zkratky nefungují.
Klávesa pravý Alt Gr se nazývá Alternate Graphic a je možné ji také vyvolat stiskem Ctrl + levý Alt + daná klávesa.
Zde je vizuální znázornění rozložení jednotlivých znaků na české qwerty, tedy písmenka z a y se neprohazují. Zkratkz s pravým Alt jsou však zcela jiné.
Vizuální znázornění rozloženi QWERTY
Vizuální znázornění rozloženi zkratek s pravým Alt QWERTY
Zde vidíte jak se mapa znaků při stisknutí tlačítka pravý Alt + daný znak odlišuje od QWERTZ. Je tedz:) jasné, že v tomto rozvržení kláves s pravým Alt Gr fungují zkratkz tak jako na anglickém rozvržení kláves.
Jedná se o rozložení QWERTY, tedy rozložení kde se neprohazují písmena Y a Z(* poznámka autrů: heuréka). Ovšem zde horní řádek s čílsy zůstává jako na anglické a české znaky s háčky a čárkami se vyvolají s pravým Alt.
Vizuální znázornění rozloženi na ČESKÉ PROGRAMÁTORSKÉ
Vizuální znázornění rozloženi CZ PROGRAMÁTORSKÁ s pravým Alt
Mapa znaků ĆESKÉ programátorské klávesnice při stisknutí tlačítka pravý Alt + daný znak. Je jasné, že takto vyvoláte znaky běžné české klávesnice.
Zde je vizuální znázornění běžného anglického rozložení.
Mapa znaků na anglické klávesnice při stisknutí tlačítka pravý Alt + daný znak. U ostatních klávesnic tyto zkratky takto nefungují.
Dvorak je alternativní rozložení znaků klávesnice, které vzniklo v USA předválečné době díky Augustovi Dvorakovi (vzdálený příbuzný Antonína Dvořáka) a Williamu Dealeymu. Znaky jsou rozloženy ergonomičtěji tak, aby nejčastěji používané znaky v angličtině byly co nejrychleji dostupné. Jedná se tedy o zjednodušení a logickému uložení znaků. Toto rozložení umožňuje výrazně rychlejší a méně chybové psaní na anglické klávesnici. Pro češtinu tak toto rozložení nemá význam a ke zrychlení psaní u češtiny tak nedochází. Existuje zvlášť pro praváky a levoruká je pak určena pro psaní jednou rukou. Rozložení klávesnice Dvorak nemá pod pravým Alt žádné skryté znaky. Pravý alt + písmeno vyvolá položku menu v daném programu, která začíná daným písmenem.
Dvorak / pro praváky:
Web o české počítačové klávesnici = typy, rozložení znaků, zkratky, skryté symboly a historie.
Součástí webu je petice proti prohazování Z a Y. Jedná se totiž o původní německé nastavení.