Rrozložení znaků na klávesnici
Vizuální znázornění rozložení znaků a symbolů na jednotlivých typech české klávesnice
Tyto tři typy rozložení české klávesnice standardně naleznete na počítačových systémech s instalovaným "Českým jazykem". Běžně nastavení českého rozložení klávesnice naleznete pod: // Nastavení // Jazyky // Přidat jazyk - klávesnici // " jak pro Windows tak na Mac.
Toto rozležení nařizuje Česká norma: ČSN 36 9050 s názvem "Rozložení znaků na české klávesnici pro textové a kancelářské systémy" ze září 1994.
Dále pak na této stránce najdete grafické znázornění rozložení písmen na klávesnici ANGLICKÉ ► standardní a klávesnici DVORAK ►. A také návod jak vytvořit vlastní rozložení znaků na klávesnici ►. A další alternativní rozložení ► klivesnic.
Pokud si nejste jistí, který znak patří na kterou klávesu. Nejsou-li vidět popisky znaků na jednotlivých klávesách, nebo máte prostě klávesnici zahraniční, pak zde najdete náhled na konkrétní rozložrení konkrétní klávesnice. Pokud hledáte znak, který není na klávesnici obsažen, pak zavítejte na stránku ZKRATKY ►, kde naleznete přehled všech znaků, které lze na klávesnici napsat.
REKLAMA:
QWERTZ
Rozložení znaků na české klávesnici - standardní
Zde je vizuální znázornění rozložení jednotlivých znaků na české QWERTZ, tedy na klávesnici, kde písmenko z je oproti anglické uprostřed nahoře. V horním řádku jsou pak místo číslic primárně písmenka s diakritikou. Funkční jsou pak zkratky s pravým Alt.
Vizuální znázornění rozloženi QWERTZ
Vizuální znázornění rozloženi zkratek s pravým Alt na QWERTZ
Mapa znaků při soutisku tlačítka pravý Alt + daná klávesa. Platí pouze u QWERTZ. U ostatních českých klávesnic (jako QWERTY, programátorská atd.) tyto zkratky nefungují.
Klávesa pravý Alt Gr se nazývá Alternate Graphic a je možné ji také vyvolat stiskem Ctrl + levý Alt + daná klávesa.
QWERTY
Rozložení znaků na české klávesnici - speciální
Zde je vizuální znázornění rozložení jednotlivých znaků na české qwerty, tedy písmenka z a y se neprohazují. Zkratkz s pravým Alt jsou však zcela jiné.
Vizuální znázornění rozloženi QWERTY
Vizuální znázornění rozloženi zkratek s pravým Alt QWERTY
Zde vidíte jak se mapa znaků při stisknutí tlačítka pravý Alt + daný znak odlišuje od QWERTZ. Je tedz:) jasné, že v tomto rozvržení kláves s pravým Alt Gr fungují zkratkz tak jako na anglickém rozvržení kláves.
ČESKÁ programátorská
Rozložení znaků na české klávesnici - programátorské
Jedná se o rozložení QWERTY, tedy rozložení kde se neprohazují písmena Y a Z(* poznámka autrů: heuréka). Ovšem zde horní řádek s čílsy zůstává jako na anglické a české znaky s háčky a čárkami se vyvolají s pravým Alt.
Vizuální znázornění rozloženi na ČESKÉ PROGRAMÁTORSKÉ
Vizuální znázornění rozloženi CZ PROGRAMÁTORSKÁ s pravým Alt
Mapa znaků ĆESKÉ programátorské klávesnice při stisknutí tlačítka pravý Alt + daný znak. Je jasné, že takto vyvoláte znaky běžné české klávesnice.
ANGLICKÁ
Rozložení znaků na americké klávesnici - standardní US - (tedy QWERTY)
Zde je vizuální znázornění běžného anglického rozložení.
Rozložení skrytých znaků - Anglická US s pravým ALT
Mapa znaků na anglické klávesnice při stisknutí tlačítka pravý Alt + daný znak.
U ostatních klávesnic tyto zkratky takto nefungují.
ANGLICKÁ / DVORAK
Rozložení znaků na klávesnici - DVORAK
Dvorak je alternativní rozložení znaků klávesnice, které vzniklo v USA předválečné době díky Augustovi Dvorakovi (vzdálený příbuzný Antonína Dvořáka) a Williamu Dealeymu. Znaky jsou rozloženy ergonomičtěji tak, aby nejčastěji používané znaky v angličtině byly co nejrychleji dostupné. Jedná se tedy o zjednodušení a logickému uložení znaků. Toto rozložení umožňuje výrazně rychlejší a méně chybové psaní na anglické klávesnici. Pro češtinu tak toto rozložení nemá význam a ke zrychlení psaní u češtiny tak nedochází. Existuje zvlášť pro praváky a levoruká je pak určena pro psaní jednou rukou. Rozložení klávesnice Dvorak nemá pod pravým Alt žádné skryté znaky. Pravý alt + písmeno vyvolá položku menu v daném programu, která začíná daným písmenem.
Dvorak / pro praváky:
Dvorak / pro levou ruku (jednoruké rozložení):
Toto rozložení lze navolit jako součást anglické klávesnice. Tj: Jazykové preference / Změna předvolby jazyků / English / Možnosti / Přidat metodu zadávání znaků /.. zde zvolit Dvorak
Vlastní rozložení znaků na klávesnici
No a pokud Vám tohle nestačí a máte chuť a náladu vytvořit si vlastní rozložení kláves, není problém. Microsoft vydal freewarový software, který umožňuje libovolné nastavení kláves. Software se jmenuje Microsoft Keyboard Layout Creator a stáhnout si ho můžete
zde >> a nebo je ke stažení na stránkách Microsoftu. Nové klávesnici ZDAR!
(Pokud nějaké vychytané rozložení sami vychytáte, tak je sem rádi přidáme ke stažení.)
Další alternativní rozložení
K dalším alternativám patří kupříkladu rozložení Colemak. Více na
https://colemak.com/
. Toto je po Dvorak asi nejrozšířenější alternativa QWERTY vytvořena roku 2006 Shaiou Colemanem. Při psaní všemi deseti tak můžete dosáhnout rychlejšího psaní. Ke stažení ne jejich webu.
Další alternativou může být
Workman Layout, která oproti Colemanovi využívá spíše prsty k pohybu nahoru dolů než do stran. Dalšími alternativami jsou pak Capewell, Arensito, Carpal X... Vždy se ale jedná o anglické klávesnice a jejich rozložení, na psaní všemi deseti v českém jazyce to není.
Na české scéně se v tomto oboru orientuje především pan Jaroslav Zaviačič a jeho škola ZAV s vlastním výukovým programem psaní všemi deseti. Také připravují alternativní rozložení klávesnice.
REKLAMA:
Základní info o české klávesnici v kratičkém sestřihu na stream.cz: https://www.stream.cz/ten-smlsal/proc-jsou-pismena-na-klavesnicich-zrovna-v-tomto-poradi-64514789
To: Mirko, Ano návrh pana Zaviačiče existuje, ale je to jejich vlastní know-how. Jednalo se především o plnohodnotnou jednorukou klávesnici. Tento zcela potřebný a vhodný hw prvek na trhu chybí. A jakožto zcela nová věc, by pak mohl být ideální vzor pro rozložení znaků na klávesnici, které by si každý národ adoptoval dle skutečných potřeb a ne jen upravili něco dříve zavedeného. Bohužel se nepodařilo sehnat výrobce ani investora. I přes to, že je to cesta správným směrem.
Zdravím Ondro a Pavle, ano naše rozložení pochází z německého, vy byste vlastně chtěli abychom se přizpůsobili rozložení anglickému jako to udělali například Poláci, ti ale mají i horní řádek klávesnice s čísly a znaky jako na té americké, což je né vždy pohodlné, jelikož mají znaků s dikaritikou také dost. Vybrané příspěvky z historie jsem četl hned na začátku - neříkám, že to nedává smysl. Je někde nějaký návrh pana Zaviačiče? A třeba nevadí vám všem evropské rozložení kláves, kde je krátký shift? Díky.
to: Mirko
Zdravím Mirko, píšte v komentáři "co by tomu řekli Němci"... to jste právě řekl to podstatné. Česká klávesnice je ta německá. Proto je také tento web, aby na to upozornil. Klávesnice německá je zde převzatá z dob Rakouska-Uherka a s češtinou to nemá nic společného...
To: Mirko
Děkuji za Váš komentář a Váš názor. Tento portál běží a pomáhá v mnoha ohledech již opravdu mnoho let. Pokud se zde zmiňujete ohledně vytvoření zcela nového standardu, doporučuji se podívat do historie tohoto fora. A především doporučiji příspěvky pana Zaviačiče z ATF, který o vytvoření kompetního, nového standardu celoživotně usiluje. Děkuji a zdravím Pavel
Zdravím, já vaši iniciativu vůbec nechápu. Řešíte nepodstatné, nevím co by tomu řekli Francouzi nebo Němci, ale určitě by je něco takového ani nenapadlo. Vidím smysl jen v tom aby při stisku pravého altu (AltGr) byly vyvolnány znaky z řady, kde máme diakritiku, stejně jako u anglické klávesnice při stisku shift (ovšem né všechny). Klávesnice by se měla předělat celá do jiné formy a to možná i fyzicky pro potřeby českého jazyka. Například by bylo ideální mít všechny druhy závorek na dvou klávesách. Škoda, že vám nejde o vytvoření nějakého rozumného standardu, ale prakticky jen o přizpůsobení se většině.
to Tonda: na to není snadná odpověď, k něčemu takovému může vést mnoho důvodů. Ideálně stáhněte a znovunainstalujte ovladač Vaší klávesnice.
Nové zkratka v prostředí Windows 11. Ke každému písmenu klávesnice je přiřazena zkratka pokud je písmeno stisknuto zároveň s klávesou Windows, která se nachází mezi Ctrl a Alt. Doporučujeme vyzkoušet všechny :)
/
Asi nejpraktičtější jsou pak zkratky při stisktuntí klávesy Windows a šipek. Těmito zkratkami umisťujete a zarovnáváte aktivní okno. Vyzkoušejte také tlačtké Windows + Alt + šipky. Neobo pravý Alt+šipky mění směr monitoru.
Které rozložení klávesnice nejčastěji používáte?
Hlasovalo
6873 lidí.
Chci se dozvědět aktuální novinky ohledně české klávesnice a jejího nastavení. (max. 1x ročně)