Jak si změnit/nastavit klávesnici?

Manuál pro všechny platformy!
Windows, Mac, Linux

Česká klávesnice na počítačových systémech existuje ve třech variantách.

 1. Základní česká, také QWERTZ (dle písmen v prvním řádku).
 2. Klávesnice česká QWERTY na které se neprohazuje Z a Y oproto anglické.
 3. Česká programátorská, tato klávesnice je identická s anglickou, ovšem s pravým tlačítkem Alt fungují horní klávesy s diakritikou.
 4. Návod jak českou klávesnici nastavit najdete na této stránce níže. Pokud si nejste jistí, kterou klávesnci zvolit navštivte stránku "ROZLOŽENÍ" a podívejte se na odlišnosti těchto třech kláves.

Budeme se zvlášť věnovat jednotlivým platformám.


Windows 10 nastavení klávesnice / přidání jazyka

 1. windwos 10 nastavení jazyka
  V systému Windows 10 - jděte do nabídky "Start" v levém dolním rohu, zde zvolte "Nastavení" a v liště nastavení zvolte "Čas a jazyk"
 2. Zde v levém sloupci zvolte "Oblast a jazyk"
 3. Zde buď Češtinu již máte, potom ji rozklikněte a zvolte "Možnosti" nebo klikněte na plus "+" a Češtinu přidejte.
 4. V následující liště "Klávesnice" zvolte + a zde zvolte "Česká QWERTY" tímto se Vám klávesnice QWERTY přidá do systému a uvidíte ji také v nabídce klávesnice. Původní Českou QWERTZ zde můžete odebrat. Pokud by klávesnice nešla odebrat je nastavena jako výchozí. Je tedy řeba nastavit jako výchozí jinou a tuto pak budete moci odebrat.
 5. Zde pak můžete libovolně přidávat nebo ubírat jednotlivé klávesnice a jejich rozložení.
 6. Systém Windows následně zobrazí v hlavní liště dole po pravé straně, vedle hodin:) jazykové možnosti a zde můžete mezi jazyky přepínat. Popřípadě levý Alt+Shift. Také zde můžete vstoupit rovnou do "Nastavení" jazyků aniž by jste museli jít přes nabídku Start.

Pokročilá nastavení jazyka - české klávesnice


Windows XP a starší

 1. windows XP nastavení jazyka
  Ve všech starších verzích operačního systému Windows najdete klávesové nastavení v položce Ovládací panely. Tuto položku naleznete po kliknutí na ikonu Start nebo Můj počítač.
 2. V ovládacích panelech naleznete položku, která svým názvem logicky směřuje k jazykovým a klávesovým nastavením. Tedy – Místní a jazyková nastavení nebo Možnosti data, času, místního nastavení a jazyka a dále Přidat jazyk.
 3. windows XP nastavení jazyka
  Otevře se okno Místní a jazykové nastavení, zde můžete přidávat libovolné jazyky a jejich klávesové rozpoložení. Většina jazyků, a to včetně češtiny, je s MS Windows nainstalována automaticky.
 4. V první roletce Místní nastavení máte pravděpodobně nastavenu Češtinu, toto nastavení nechte. I když zde nastavení změníte = na klávesnici to žádný vliv mít nebude, toto nastavení je především pro místní nastavení formátu hodin atd.
 5. V druhé roletce – „Jazyky“ - již naleznete všechno důležité. V položce „Jazyky a služby pro zpracování textu“ kliknete na tlačítko „Podrobnosti“.
 6. windows xp nastavení klávesnice
  Zde je položka „Instalované služby“, kde máte pravděpodobně nainstalovanou EN – Angličtinu s rozložením klávesnice – Anglické a CS - Češtinu s rozložením klávesnice České. Pokud zde Češtinu nemáte a chcete ji doinstalovat, klikněte na tlačítko Přidat a Češtinu přidejte.
 7. Kliknutím zvýrazněte položku CS Čeština – Rozložení klávesnice České. Vpravo klikněte na tlačítko Přidat. Otevře se okno s výběrem nastavení České klávesnice. Zde jako zvolený jazyk nechte Čeština a v políčku „Rozložení klávesnice nebo IME“ zvolte Česká (QWERTY), pak klikněte na OK. A je hotovo, Česká klávesnice QWERTY je nainstalována a můžete si ji kdykoli přepnout.

Apple - Mac OS X

 1. kliknete na jabko v lavom hornom rohu, stvrta polozka zhora je Predvolby systemu (system preferences)
 2. otvori sa okno s ovladacim panelom, v prvom riadku je mozne nastavit zobrazovanie (Personal), kliknite na Narodni volby (International)
 3. vojdete do menu s troma listami: Jazyk, formaty, klavesnice (Language, Format, Input Menu)
 4. v liste Klavesnice (Input Menu) je mozne oznacit vsetky druhy klavesnice ktore sa vam budu zobrazovat v pravom hornom rohu, teda klavesnice, ktore je mozne prepinat a pouzivat.
 5. medzi roznymi druhmi jazykov a typov klavesnic je mozne najst aj klavesnicu cesku- QWERTY.
Jasna Cao, za iStyle PrahaLinux (Ubuntu 7.10 En)

 1. linux nastavení jazyka
  V "System Settings" zobrazit polozku Regional & Language a potom Keyboard Layout.
 2. V pripade nemate povolene vicenasobne rozlozeni (layouty) klaves, tak zaskrtnete "Enable keyboard layouts"
 3. Zkontrolujte, jestli mate v seznamu aktivnich layoutu klavesnic ("Active layouts") cesky layout. To poznate tak, ze je v sezname radek s ceskou vlajkou a napisem "Czechia".
 4. linux nastavení klávesnice
  V pripade, ze ceskou klavesnici nemate v seznamu, tak ji musite pridat. V tabulce dostupnych layoutu ("Available layouts") vyberte cesky layout (je to polozka s ceskou vlajkou a nazvem "Czechia") a pak kliknete na tlacitko "Add >>".
 5. Oznacte ceskou klavesnici v seznamu aktivnich layoutu ("Active layouts"). Pote vyberte ze seznamu variant layout ("Layout variant") variantu qwerty.
 6. Pro aktivovani zmen kliknete na tlacitko "Apply".
 7. linux nastavení rozložení klávesnice
  Pro nastaveni klavesove zkratke pro prepinani klaves se vratte do "System Settings" (kliknutim na tlacitko "Overview") a pak vyberte polozku "Keyboard & Mouse". V okne "Keyboard Shortcuts" vyberte zalozku "Shortcut Schemes".
 8. V sezname oznacte polozku "Switch to Next Keyboard Layout". Ve vyberu pod seznamem vyberte “Custom” a pote kliknete na tlacitko v pravo od vyberu a zadejte klavesovu zkratku.
 9. Zmeny aktivujete opet kliknutim na tlacitko "Apply".
Zdraví Matěj.
Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y
Uživatel:
Nepřihlášen
Přihlásit se »


Anketa:
Změna pozice Z a Y na české klávesnici oproti anglické: Hlasovalo 5761 lidí.


Mejling list:
Chci se dozvědět aktuální novinky ohledně změny pozice kláves Z a Y
(max. 1x měsíčně)

Zde zadejte Váš email

Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y