Jak si změnit/nastavit klávesnici?

Manuál pro všechny platformy!
Windows, Mac, Linux

Jak jste se již určitě všimli v základním nastavení české klávesnice, které se říká QWERTZ, se mění pozice písmenek Y a Z oproti klasické anglické klávesnici, jíž se říká QWERTY. Změnit toto nastavení jde už nyní, není to věc nijak složitá, ale změnu tohoto nastavení provází několik komplikací.

Budeme se zde zvlášť věnovat jednotlivým platformám.

Windows 8

 1. V systému Windows 8 - sjeďte kurzorem do pravého dolního rohu obrazovky, pak pohybem pomalu mírně nahoru. Následně se odhalí boční panel Windows. Klikněte Nastavení / Ovládací panely / Jazyk
 2. Klikněte nahoře "Přidat jazyk" a zvolte jazyk z nabídky.
 3. Následně se jazyk zobrazí v seznamu. Zde můžete tlačítkem "Přesunout dolů" vybrat, který jazyk bude jako hlavní. Tedy který jazyk bude zvolen při spuštění systému. Jazyk, který je zde postaven nejvýše bude vždy upřednostněn jako první. Odsuňte tedy ostatní níž tímto tlačítkem.
 4. U každého takto vybraného jazyka je na konci řádku tlačítko "Možnosti" to zvolte v případě, že potřebujete změnit možnosti tohot jazyka. Tedy pokud chcete upravit české nastavení z Qwertz na Qwerty zde zvolte "Možnosti" dále v okně zvolte "Metodu zadávání dat / Přidat metodu zadávání znaků" v následném okně pak zvolte Qwerty. Následně se pak v hlavním panelu jazyků, v spodní panelové liště Windows objeví možnost přepnutí na CES/CSQ tj QWERTY.
 5. V položce "Přidat metodu zadávání znaků" naleznete vícero možností pro různá nastavnení. Je zde kupříkladu také QWERTY - Programátorská. To je rozložení klávesnice české. Tedy s českými diakritickými znaménky. Ovšem klávesy pro jednotlivé nepísmenkové znaky. Jako je třeba tečka, čárka atd... zůstávají stejná, jako na anglické klávesnici.

Windows

 1. Ve všech starších verzích operačního systému Windows najdete klávesové nastavení v položce Ovládací panely. Tuto položku naleznete po kliknutí na ikonu Start nebo Můj počítač.
 2. V ovládacích panelech naleznete položku, která svým názvem logicky směřuje k jazykovým a klávesovým nastavením. Tedy – Místní a jazyková nastavení nebo Možnosti data, času, místního nastavení a jazyka a dále Přidat jazyk.
 3. Otevře se okno Místní a jazykové nastavení, zde můžete přidávat libovolné jazyky a jejich klávesové rozpoložení. Většina jazyků, a to včetně češtiny, je s MS Windows nainstalována automaticky.
 4. V první roletce Místní nastavení máte pravděpodobně nastavenu Češtinu, toto nastavení nechte. I když zde nastavení změníte = na klávesnici to žádný vliv mít nebude, toto nastavení je především pro místní nastavení formátu hodin atd.
 5. V druhé roletce – „Jazyky“ - již naleznete všechno důležité. V položce „Jazyky a služby pro zpracování textu“ kliknete na tlačítko „Podrobnosti“.
 6. Zde je položka „Instalované služby“, kde máte pravděpodobně nainstalovanou EN – Angličtinu s rozložením klávesnice – Anglické a CS - Češtinu s rozložením klávesnice České. Pokud zde Češtinu nemáte a chcete ji doinstalovat, klikněte na tlačítko Přidat a Češtinu přidejte.
 7. Kliknutím zvýrazněte položku CS Čeština – Rozložení klávesnice České. Vpravo klikněte na tlačítko Přidat. Otevře se okno s výběrem nastavení České klávesnice. Zde jako zvolený jazyk nechte Čeština a v políčku „Rozložení klávesnice nebo IME“ zvolte Česká (QWERTY), pak klikněte na OK. A je hotovo, Česká klávesnice QWERTY je nainstalována a můžete si ji kdykoli přepnout.

! POZOR ! Velkou výhodou tohoto nastavení je dostupnost zkratek na stejném místě jako na anglické klávesnici při stisknutí pravého Alt. Příklad: "@" je na CZ QWERTY pod zkratkou - pravý Alt + 2. Můžete tedy lehce volit dle potisků na klávesách.


Pokud ovšem zůstanete u CZ QWERTZ potom najít zkratky některých symbolů s pravým tlačítkem ALT může být trochu problematické, proto přidáváme obrázek s ukázkou, kde se který znak na českém rozložení klávesnice schovává.


No a pokud Vám tohle nestačí a máte chuť a náladu vytvořit si vlastní rozložení kláves, není problém. Microsoft vydal freewarový software, který umožňuje libovolné nastavení kláves. Software se jmenuje Microsoft Keyboard Layout Creator a stáhnout si ho můžete zde >> a nebo je ke stažení na stránkách Microsoftu. Nové klávesnici ZDAR!

 Apple - Mac OS X

 1. kliknete na jabko v lavom hornom rohu, stvrta polozka zhora je Predvolby systemu (system preferences)
 2. otvori sa okno s ovladacim panelom, v prvom riadku je mozne nastavit zobrazovanie (Personal), kliknite na Narodni volby (International)
 3. vojdete do menu s troma listami: Jazyk, formaty, klavesnice (Language, Format, Input Menu)
 4. v liste Klavesnice (Input Menu) je mozne oznacit vsetky druhy klavesnice ktore sa vam budu zobrazovat v pravom hornom rohu, teda klavesnice, ktore je mozne prepinat a pouzivat.
 5. medzi roznymi druhmi jazykov a typov klavesnic je mozne najst aj klavesnicu cesku- QWERTY.
Jasna Cao, za iStyle PrahaLinux (Ubuntu 7.10 En)

 1. V "System Settings" zobrazit polozku Regional & Language a potom Keyboard Layout.
 2. V pripade nemate povolene vicenasobne rozlozeni (layouty) klaves, tak zaskrtnete "Enable keyboard layouts"
 3. Zkontrolujte, jestli mate v seznamu aktivnich layoutu klavesnic ("Active layouts") cesky layout. To poznate tak, ze je v sezname radek s ceskou vlajkou a napisem "Czechia".
 4. V pripade, ze ceskou klavesnici nemate v seznamu, tak ji musite pridat. V tabulce dostupnych layoutu ("Available layouts") vyberte cesky layout (je to polozka s ceskou vlajkou a nazvem "Czechia") a pak kliknete na tlacitko "Add >>".
 5. Oznacte ceskou klavesnici v seznamu aktivnich layoutu ("Active layouts"). Pote vyberte ze seznamu variant layout ("Layout variant") variantu qwerty.
 6. Pro aktivovani zmen kliknete na tlacitko "Apply".
 7. Pro nastaveni klavesove zkratke pro prepinani klaves se vratte do "System Settings" (kliknutim na tlacitko "Overview") a pak vyberte polozku "Keyboard & Mouse". V okne "Keyboard Shortcuts" vyberte zalozku "Shortcut Schemes".
 8. V sezname oznacte polozku "Switch to Next Keyboard Layout". Ve vyberu pod seznamem vyberte “Custom” a pote kliknete na tlacitko v pravo od vyberu a zadejte klavesovu zkratku.
 9. Zmeny aktivujete opet kliknutim na tlacitko "Apply".
Zdraví Matěj.
Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y
Uživatel:
Nepřihlášen
Přihlásit se »


Anketa:
Změna pozice Z a Y na české klávesnici oproti anglické: Hlasovalo 5680 lidí.


Mejling list:
Chci se dozvědět aktuální novinky ohledně změny pozice kláves Z a Y
(max. 1x měsíčně)

Zde zadejte Váš email

Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y