Jak si změnit nastavení klávesnice? | Česká klávesnice

Jak si změnit/nastavit klávesnici?

Nastavení je různé dle platformy. Ovšem na všech systémech existují tři typy české klávesnice:

Česká klávesnice na počítačových systémech existuje ve třech variantách.

 1. Základní česká, také QWERTZ (dle písmen v prvním řádku).
 2. Klávesnice česká QWERTY na které se neprohazuje Z a Y oproti anglické. (na této klávesnici jsou ale jiné zkratky s pravým Alt. S pravým Alt zde fungují všechny anglické klávesy tj zavináč již není pravý Alt+v ale pravý Alt+2)
 3. Česká programátorská, tato klávesnice je identická s anglickou, ovšem s pravým tlačítkem Alt fungují horní klávesy s diakritikou.
 4. Návod jak českou klávesnici nastavit najdete na této stránce níže. Pokud si nejste jistí, kterou klávesnci zvolit navštivte stránku "ROZLOŽENÍ" a podívejte se na odlišnosti těchto třech klávesnic.

Budem se věnovat nastavení klávesnice na různých platformách:


REKLAMA:


Windows 10 nastavení klávesnice / přidání českého jazyka

START → Nastavení (Settings) → Čas a jazyk (Time & language) → Oblast a jazyk (Region & language) → + Přidat jazyk (Add a language)


 1. windwos 10 nastavení jazyka
  V systému Windows 10 - jděte do nabídky "Start" v levém dolním rohu, zde zvolte "Nastavení" (také tlačítko Windows na klávesnici a zároveň písmenko i ). V okně nastavení zvolte "Čas a jazyk"
 2. Zde v levém sloupci zvolte "Oblast a jazyk" Zde se nachází nastavení "Zěmě nebo oblast". Doporučuji zde zvolit Českou republiku. Nastaví se Vám formát hodin, časové pásmo, míry atd... V další položce "Jazyky" pak můžete přidat nebo ubrat libovolný jazyk pro Vaši klávesnici.
 3. Zde buď Češtinu již máte, potom ji rozklikněte a zvolte "Možnosti" nebo klikněte na plus "+" a Češtinu přidejte. Čeština v počítačových systémech existuje ve třech variantách. QWERTZ, QWERTY a Programátorská, pokud Vás zajímá rozdíl mezi těmito klávesnicemi zavítejte na stránku ROZLOŽENÍ >> na tomto protálu.
 4. V následující liště "Klávesnice" zvolte + a zde vyberte požadované rozložení české klávesnice. Doporučujeme "Česká QWERTY" tímto se Vám klávesnice QWERTY přidá do systému a uvidíte ji také v nabídce klávesnice. Původní Českou QWERTZ zde můžete odebrat. Pokud by klávesnice nešla odebrat je nastavena jako výchozí. Je tedy třeba nastavit jako výchozí jinou (tlačítko "Nastavit jako výchozí" po rozkliknutí daného jazyka) a tuto pak budete moci odebrat. Můžete zde přidat všechna tři rozložení české klávesnice a nechat je přidaná. Potom budete moci mezi jednotlivými rozloženími přepínat v pravém dolním rohu lišty Windows, nebo stiskem tlačítka Windows na klávesnici a zároveň mezerník. Každý stisk mezerníku znamená přeskočení mezi jednotlivým rozložením. Aktivace aktuálního rozložení se Vám indikuje v pravé straně monitoru.
 5. Systém Windows následně zobrazí v hlavní liště dole po pravé straně, vedle hodin:) jazykové možnosti a zde můžete mezi jazyky také přepínat. Popřípadě zkratka pro přepnutí je také levý Alt+Shift, nebo pohodlně tlačítko Windows + mezerník. Také zde můžete vstoupit rovnou do "Nastavení" jazyků aniž by jste museli jít přes nabídku Start.
Vizuální znázornění změny nastavení české klávesnice ve Windows 10:
Změna nastavení české klávesnice Windows 10

     


Přepínání mezi jazyky Windows 10

 1. Jak přepnout mezi jazyky na klávesnici. Standardně stisknutím levého Alt + Shift. (Možno přenastavit na Ctrl+Shift) Tato zkratka přehazuje mezi nastavenými jazyky na klávesnici. Pokud máte zvolen jen jeden jazyk, pak se nepřehazuje nic a musíte další jazyk v nastavení jazyka přidat dle návude zde výše.
 2. Změna nastavení české klávesnice Windows 10
 3. Rychlá volba pro změnu jazyka Tlačítko s logem Windows + mezerník. Tato možnost ve Widnows 10 je velice praktické přehazování mezi vybranými jazyky. Na okamžik stisku se objeví velký přehledný seznam jazyků. Přidržte tlačítko windows a každým stiskem mezerníku se přepínáte mezi jazyky. Pokud chcete rovnou zpět na předchozí zvolený jazyk pak Windows+Ctrl+mezerník. Jak poznám jaký mám nastavený jazyk na klávesnici? Stačí tedy zmáčknout tlačítko Windows a mezerník.
 4. Změna nastavení české klávesnice Windows 10

     


Pokročilá nastavení jazyka - české klávesnice - Windows

 1. Můžete si eventuelně nastavit vlastní klávesvou zkratku pro každý jazyk. V pravém dolním rohu na liště Windows vedle hodin vidíte ikonku jazyka - Jazykové preference. Následně klikněte na poslední položku dole: Související nastavení / Další možnosti pro damut, čas a místní nastavení. Zde zvolte Jazyk / Změnit metody zadávání znaků. Následně se Vám rozbalí okno. Zde uvidíte již přidané jazyky. Můžete zde jazyky také přidávat a ubírat stejně jako dle předchozího návodu, výsledek bude uplně stejný. Zde ovšem můžete prohazovat pořadí jazyků. Změna pořadí jazyka se následně projeví ve Window obecně. (Tedy poduk rozkliknu ikonku jazyka hned vedle hodin, uvidím jazyky přesně v tomto pořadí). V levém sloupci následně zvolím Upřesnit nastavení. V následném okně zvolím třetí položku: Přepínání metod zadávání znaků a zde zvolím Změnit klávesové zkratky panelu jazyků. Zde pak zvolím Změnit kombinaci kláves.
 2. Co dělat pokud nevidím panel jazyků ve Windows liště vedle hodin. To znamená, že mám panel jazyků vypnutý a musím ho zapnout. Jak zapnout panel jazyků? Jednoduše v Natavení Windows / Čas a jazyk / Další možnosti pro datum, čas a místní nastavení / Jazyk / Upřesnit nastavení / Přepínání metod zadávání znaků / Změnit klávesové zkraty panelu jazyků / Panel jazyků a zde jednoduše :) zvolte Plovoucí na ploše, Na okraji hlavního panelu a nebo Skrýt. Položka plovoucí na ploše vám vytvoří plovoucí gadget s přímým přístupem k přepínání jazyků na ploše. Pokud toto zvolíte následně musíte ještě povolit použití panelu jazyků na ploše o úroveň výš a uložit.
 3. Další nastavení klávesnicie najdete v Nastavení/Usnadnění přístupu/Klávesnice, zde můžete pustit virtuální klávesnici na obrazovku, ozvučit klávesy a tad..
     


Klávesnice na obrazovce ve Windows 10

 1. Systém Windows 10 umožňuje spuštění klávesnice na obrazovce. Klikáte potom myší na klávesy na Vaší obrazovce. Pokud máte dotykový displej většinou se pustí sama, když je zapotřebí. Jinak jděte na ikonku Windows / Nastavení / Usnadnění přístupu / Klávesnice / Klávesnice na obrazovce a zde zapnete nebo vypnete.

 2. Druhou možností, pokud klávesnici na obrazovce chcete používat často je zobrazení ikony klávesnice ve stavovém menu Windows. Pravým tlačítkem klikěnte na spodní lištu Windows. Zde zaškrtněte "Zobrazit tlačítko dotykové klávesnice". V pravém dolním rohu pak uvidíte ikonku virtuální klávesnice. Když na to kliknete tak se Vám klávesnice zobrazí okamžitě.
Změna nastavení české klávesnice Windows 10

Vizuální znázornění pozice popisovaných tlačítek k funkcím

     


Změna velikosti textu na webu?

Ctrl → + (zvětšit)
Ctrl → - (zmenšit)
Ctrl → 0 (základní velikost)

Absolutně jednoduchá věc. V prostředí webového prohlížeče stiskněte tlačítko levý Ctrl a následně tlačítko + nebo - pro zvětšení či zmenšení. Ctrl plus číslice 0 vrací velikost stránky do výchozího nastavení. Funkce "Magnifier".

Také funguje pro ty, kteří nemají klávesnici s číselníkem:

Ctrl + Alt + skrolovat kolečkem na myši pro zvětšení a zmenšení.

Aby toho nebylo málo další funkcí je ve Windows LUPA, ta zvětšuje vše na co ukazuje kurzor.

Tlašítko Windows vedle pravého Alt plus + či -
Windows plus Esc - vypnutí lupy.


 

     


Jak zvětšit uživatelské rozhraní programů?

START → Nastavení (Settings) → Usnadnění přístupu (Ease of Access) → Obraz (Display) → Vše zvětšit (Make everything bigger)


     


Windows XP a starší


 1. windows XP nastavení jazyka
  Ve všech starších verzích operačního systému Windows najdete klávesové nastavení v položce Ovládací panely. Tuto položku naleznete po kliknutí na ikonu Start nebo Můj počítač.
 2. V ovládacích panelech naleznete položku, která svým názvem logicky směřuje k jazykovým a klávesovým nastavením. Tedy – Místní a jazyková nastavení nebo Možnosti data, času, místního nastavení a jazyka a dále Přidat jazyk.
 3. windows XP nastavení jazyka
  Otevře se okno Místní a jazykové nastavení, zde můžete přidávat libovolné jazyky a jejich klávesové rozpoložení. Většina jazyků, a to včetně češtiny, je s MS Windows nainstalována automaticky.
 4. V první roletce Místní nastavení máte pravděpodobně nastavenu Češtinu, toto nastavení nechte. I když zde nastavení změníte = na klávesnici to žádný vliv mít nebude, toto nastavení je především pro místní nastavení formátu hodin atd.
 5. V druhé roletce – „Jazyky“ - již naleznete všechno důležité. V položce „Jazyky a služby pro zpracování textu“ kliknete na tlačítko „Podrobnosti“.
 6. windows xp nastavení klávesnice
  Zde je položka „Instalované služby“, kde máte pravděpodobně nainstalovanou EN – Angličtinu s rozložením klávesnice – Anglické a CS - Češtinu s rozložením klávesnice České. Pokud zde Češtinu nemáte a chcete ji doinstalovat, klikněte na tlačítko Přidat a Češtinu přidejte.
 7. Kliknutím zvýrazněte položku CS Čeština – Rozložení klávesnice České. Vpravo klikněte na tlačítko Přidat. Otevře se okno s výběrem nastavení České klávesnice. Zde jako zvolený jazyk nechte Čeština a v políčku „Rozložení klávesnice nebo IME“ zvolte Česká (QWERTY), pak klikněte na OK. A je hotovo, Česká klávesnice QWERTY je nainstalována a můžete si ji kdykoli přepnout.

     


Apple - Mac OS X


 1. kliknete na jabko v lavom hornom rohu, stvrta polozka zhora je Predvolby systemu (system preferences)
 2. otvori sa okno s ovladacim panelom, v prvom riadku je mozne nastavit zobrazovanie (Personal), kliknite na Narodni volby (International)
 3. vojdete do menu s troma listami: Jazyk, formaty, klavesnice (Language, Format, Input Menu)
 4. v liste Klavesnice (Input Menu) je mozne oznacit vsetky druhy klavesnice ktore sa vam budu zobrazovat v pravom hornom rohu, teda klavesnice, ktore je mozne prepinat a pouzivat.
 5. medzi roznymi druhmi jazykov a typov klavesnic je mozne najst aj klavesnicu cesku- QWERTY.
Jasna Cao, za iStyle Praha
     


Linux (Ubuntu 7.10 En)


 1. linux nastavení jazyka
  V "System Settings" zobrazit polozku Regional & Language a potom Keyboard Layout.
 2. V pripade nemate povolene vicenasobne rozlozeni (layouty) klaves, tak zaskrtnete "Enable keyboard layouts"
 3. Zkontrolujte, jestli mate v seznamu aktivnich layoutu klavesnic ("Active layouts") cesky layout. To poznate tak, ze je v sezname radek s ceskou vlajkou a napisem "Czechia".
 4. linux nastavení klávesnice
  V pripade, ze ceskou klavesnici nemate v seznamu, tak ji musite pridat. V tabulce dostupnych layoutu ("Available layouts") vyberte cesky layout (je to polozka s ceskou vlajkou a nazvem "Czechia") a pak kliknete na tlacitko "Add >>".
 5. Oznacte ceskou klavesnici v seznamu aktivnich layoutu ("Active layouts"). Pote vyberte ze seznamu variant layout ("Layout variant") variantu qwerty.
 6. Pro aktivovani zmen kliknete na tlacitko "Apply".
 7. linux nastavení rozložení klávesnice
  Pro nastaveni klavesove zkratke pro prepinani klaves se vratte do "System Settings" (kliknutim na tlacitko "Overview") a pak vyberte polozku "Keyboard & Mouse". V okne "Keyboard Shortcuts" vyberte zalozku "Shortcut Schemes".
 8. V sezname oznacte polozku "Switch to Next Keyboard Layout". Ve vyberu pod seznamem vyberte “Custom” a pote kliknete na tlacitko v pravo od vyberu a zadejte klavesovu zkratku.
 9. Zmeny aktivujete opet kliknutim na tlacitko "Apply".
Zdraví Matěj.
     


Android


Natavení u Androida je jednoduché a intuitivní i když existuje mnoho různých klávesnic.

 1. Jděte do "Menu" / "Nastavení" / zde v oblasti "Osobní" - "Jazyk a zadávání" / zde v položce "Klávesnice a metody zadávání" zvolte co potřebujete, pokud jste si naistalovali novou klavesnici, zde ji uvidíte. Třeba SwiftKey, která umožňuje psát tažením prstu a tak propojovat písmenka slova aniž by bylo třeba prst zvedat.
 2. Zde je také možné vypnou a zapnout kontrolu pravopisu atd..
 3. Hlasové zadávání textu. V Nastavení / Jazyk a zadávání / zaškrtněte Hlasové zadávání Google. Následně když se objeví klávesnice při zadávání textu na spodní klávese se objeví v rohu malý mikrofonek. Tuto klávesu podržte déle a pustí se automatické rozpoznávání textu.
 4. Můžete si také stáhnout Gboard - Klávesnice Google ve verzi 3.1 přímo od Google. Klávesnice pak bude jako na PC s numerickou řadou nahoře.
     

REKLAMA:


     
Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y
Novinky:
Nové zkratka v prostředí Windows 11. Ke každému písmenu klávesnice je přiřazena zkratka pokud je písmeno stisknuto zároveň s klávesou Windows, která se nachází mezi Ctrl a Alt. Doporučujeme vyzkoušet všechny :)
/
Asi nejpraktičtější jsou pak zkratky při stisktuntí klávesy Windows a šipek. Těmito zkratkami umisťujete a zarovnáváte aktivní okno. Vyzkoušejte také tlačtké Windows + Alt + šipky. Neobo pravý Alt+šipky mění směr monitoru.


Uživatel:
Nepřihlášen
Přihlásit se »


Anketa:
Které rozložení klávesnice nejčastěji používáte? Hlasovalo 6347 lidí.


Mejling list:
Chci se dozvědět aktuální novinky ohledně české klávesnice a jejího nastavení. (max. 1x ročně)

Zde zadejte Váš email

Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y