Projekt "Česká klávesnice" - o co jde?

Chceme základní nastavení české klávesnice bez změny pozice písmenek Z a Y.

Je to velmi jednoduché, na české klávesnici jsou oproti anglické klávesnici prohozena dvě písmenka, konkrétně Z a Y. Je to sice drobnost, jak se zdá, ale zdržuje to. Dalo by se předpokládat, že pro takovouto věc existuje nějaké rozumné vysvětlení. Když už se to jednou mění, musí k tomu být nějaký důvod - například jazykový, který nám má usnadnit rychlost psaní, nebo řekněme ergonomický důvod, ale ejhle – NENÍ TOMU TAK. Zjistili jsme, že důvody, proč se mění nastavení české klávesnice oproti té anglické, jsou mnohem podivnější, než se původně zdálo.

Jde tedy o to, že první psací stroje se k nám dovážely koncem 19. stol. z Německa. A právě Němci tuhle zapeklitost vytvořili. Jak jsme se dozvěděli z několika nezávislých zdrojů, právě v němčině se mnohem méně používá písmenko Y, a tak si ho Němci přehodili na hůře dostupnou pozici místo písmene Z, které je používanější! (Přesvědčte se v sekci historie vzniku klávesnice.)

S podivem jsme se dozvěděli, že oficiální nastavení dnešní české klávesnice z toho vychází a bez jakýchkoli jiných důvodů toto nastavení platí na všech platformách užívajících českou klávesnici.

Je zvláštní, že s tímto podivným nastavením zatím nikdo nic neudělal a bere se jako naprostá samozřejmost.

Myslíme si, že v době masového užívání české klávesnice - vzhledem k rozvoji počítačů a internetu, má tato snaha smysl a ulehčí práci mnohým uživatelům. Zasadíme se tedy o to, aby se česká klávesnice neměnila podle zahraničních jazyků.

Pokud Vás tento článek zaujal a chcete se podílet na změně české klávesnice, registrujte se v kategorii Přidejte se.

 

Pravdou ovšem přes všechno zůstává, proč toto nastavení měnit, když už si na to všichni zvykli. Jde o několik věcí najednou.

  1. Většina uživatelů právě vzhledem k rozšíření počítačových sítí a internetu potřebuje používat anglickou klávesnici, která je v prostředí internetu standardní.
  2. Dalším důvodem jsou také zkratky nepísmenkových znaků (!@#$%^&*()<>?), které jsou na standardní české klávesnici QWERTZ rozloženy zcela jinak oproti anglické, proto se mnozí uživatelé přepínají do anglické klávesnice, aby rychleji dosáhli na nějakou často užívanou zkratku. V rozložení CZ QWERTY jsou všechny zkratky nepísmenkových znaků dostupné přes pravý Alt + klávesa dle anglického rozložení.
  3. Většina nepravidelných uživatelů internetu může mít problémy se zadáváním hesel – vezměme si příklad zadávání hesla v prostředí internetu – je jasné, že pokud vyťukáte heslo v nějakém formuláři na webu, nevidíte heslo, ale pouze hvězdičky, které jednotlivá písmenka nahrazují kvůli bezpečnosti. A co když Vaše heslo obsahuje jedno ze začarovaných písmenek Z a Y, kdo z nás si vlastně pamatuje, jak to je? Z je nahoře uprostřed, nebo dole vlevo. A teď nezbývá než zdržovačka a test v nějakém textovém programu. Jenže ejhle, každý program v prostředí Windows si pamatuje své vlastní jazykové nastavení klávesnice! Například když se přepnete mezi aplikacemi Internet Explorer a MS Word, pravděpodobně se Vám i přehodí jazyk v daném programovém prostředí a nijak Vás to na změnu neupozorní. Je tedy možné, že se ani napodruhé nestrefíte, a to už nejde jen o sekundy zdržení, ale skoro o neřešitelný problém. Některé stránky, kde zadáte heslo napotřetí špatně, Váš účet zablokují z obavy před nebezpečným vstupem nežádoucí osoby. A je vymalováno nebo vzmalováno?
  4. K písmenku "Z" se také samozřejmě váže funkce "ZPĚT" a tedy prohození této velmi používané funkce zase zdržuje, nehledě na to, že Z na české klávesnici je od klávesy Ctrl vzdáleno natolik, že se s těží tato zkratka dá jednou rukou využít. Zkratka CTRL+Z byla zvláště vybrána pro tuto funkci jako nejdostupnější.
  5. Pro většinu uživatelů grafických programů se vžedy písmenko Z váže jakožto zkratka pro lupu, jedná se o standard, který si samozřejmě každý může přenastavit jak chce, ale jedná se o další komplikaci oproti normálním, zavedeným, celosvětovým standardů a tedy další zdržení.

Další záludnosti:

Ohledně dalších nejasností, které se na české klávesnici vyskytují a o kterých nás informovali jak odborníci tak laikové reagující na tuto aktivitu, jsou především ohledně psaní samostatně háčků a čárek, které probíhá stisknutím dané klávesy již před samotným písmenkem, což je pravděpodobně také setrvačně přejaté z psacích strojů. Logicky se zdá být praktičtější psát háček až za samotným písmenkem (př: ď, ť, ň, ó).

Dalším úskalím je celosvětově obrácená číselná klávesnice oproti rozložení čísel na mobilních telefonech.

Pokud i Vám něco na klávesnici nesedí, neváhejte nás kontaktovat.

Česká klávesnice není!

Pravdou ovšem zůstává, že písmenko Z je v českém jazyce opravdu také více používané než písmenko Y, ale jedná se o desetiny procenta. Mimo to existuje řada písmenek, která jsou výrazně užívanější ale zatím jsme snahu o vytvoření speciální klávesnice pasující na český jazyk nezaregistrovali. Česká klávesnice zatím není! Myslíme si, že pro profesionály v oboru psaní na české klávesnici dříve či později takováto klávesnice vzniknout musí a budeme tuto snahu podporovat.

 

 

Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y
Novinky:
Nové zkratka v prostředí Windows 11. Ke každému písmenu klávesnice je přiřazena zkratka pokud je písmeno stisknuto zároveň s klávesou Windows, která se nachází mezi Ctrl a Alt. Doporučujeme vyzkoušet všechny :)
/
Asi nejpraktičtější jsou pak zkratky při stisktuntí klávesy Windows a šipek. Těmito zkratkami umisťujete a zarovnáváte aktivní okno. Vyzkoušejte také tlačtké Windows + Alt + šipky. Neobo pravý Alt+šipky mění směr monitoru.


Uživatel:
Nepřihlášen
Přihlásit se »


Anketa:
Které rozložení klávesnice nejčastěji používáte? Hlasovalo 6228 lidí.


Mejling list:
Chci se dozvědět aktuální novinky ohledně české klávesnice a jejího nastavení. (max. 1x ročně)

Zde zadejte Váš email

Česká klávesnice, změna pozic písmen Z a Y